İlkokulda voleybol, ortaokulda hentbol, lisede futbol, Üniversitede hentbol branşlarında okul takımlarında oynayan Mehmet ŞİMŞEK, aynı zamanda amatör futbol takımlarında da futbol oynamıştır. 1994-2003 yıllarında beden eğitimi öğretmenliği yapmış ve bu süreçte Futbol İl Disiplin Kurulu Üyesi olarak ASKF ile tanışmıştır. Öğretmenlik yaptığı yıllarda hentbol branşında il temsilciliği, 1. Ligde antrenörlük, hakemlik ve gözlemcilik yapmıştır. Halen hentbol branşında A klasman olarak süper lig müsabakalarında gözlemcilik yapmaktadır.

2003 -2006 yılları arasında Milli Eğitim Müdürlüğünde Okul Beden Eğitimi Spor İzcilik Bölümünde Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. 2006-2010 yılları arasında Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yaptığı dönemde Aile ve Sosyal Hizmetler Spor Kulübü Başkanlığı görevini üstlenmiş ve halen bu görevi de yürütmektedir.

2011-2020 yılları arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı yapmış ve 2014 yılında halen Bölgesel Amatör Ligde yer alan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Kulübü’nü (MAKÜSPOR) kurmuştur.

Burdur ASKF yönetiminde 4 dönem Başkan Yardımcılığını yürütmekte iken, Haziran 2021 yılından bu tarafa da Burdur ASKF Başkanı olarak görev yapmaktadır.